top of page

"Gasování" v americké, ale i české politiky

Aktualizováno: 8. 2. 2023

....aneb pouze: co je psáno, je dáno. Opravdu?


Vyšlo v Lidových novinách 24.listopadu 2022
 


Je spousta nepsaných pravidel v politice, která se dodržují staletí, ze kterých si však kde kdo dělá dobrý den.


Bill Maher ve své talk show na americké stanici HBO ukazuje na Donalda Trumpa jako na přeborníka v této disciplíně. Že běžně úřadující prezident v posledním roku mandátu nejmenuje soudce nejvyššího soudu, ale nechává to na svém nástupci? Trump nikoli. V posledních dnech před volbami ještě jmenoval svého kandidáta. Že prezident zveřejňuje svoje daňové přiznání? A kde to je napsané? Svého zetě udělal de-facto premiérem. Několik klíčových vládních úředníků ponechal pouze v pověření”, takže nemuseli procházet bezpečnostními prověrkami. A tak dále.


Maher toto označil za „gasování” politiky s odkazem na komedii z dílny Walta Disneye ze sedmdesátých let s názvem Gus. V ní si jeden z týmů (amerického) fotbalu ke klíčovým kopům na hřišti, povolá mezka jménem Gus. Ten úderem svých kopyt spolehlivě dopraví míč do brány třeba přes půlku hřiště. Na námitku druhého týmu, že to přece nejde, se Gusův kouč ohradí, že přece nikde v pravidlech není napsáno, že penaltu nesmí kopat mezek.


Co u nás ?


Nenechme se mýlit. „gasování” v politice není žádný vynález moderní doby. Nevím už který římský císař, ve své již odbržděné fázi, učinil svého koně senátorem. My tady měli před nedávnem tzv. „opoziční smlouvu”. Kouzlo demokracie, či fotbalu je v tom, že na jedné straně se protistrany domluvit umí, na druhé straně se však domlouvat nesmí. Zatím co ve fotbale za aranžmá "my vám dnes gól nedáme, za to vy nám dáte dva”, je každou chvíli někdo v base, opoziční” smlouva nám ustálila jednu dobu slušný politický kartel a mimochodem vygenerovala dva prezidenty na celkem 20 let. V současnosti je toho také dost. Na hradě už deset let sedí poradce bez prověrky či životopisu, co má na telefonu fotku diktátora od vedle. Do prezidentských voleb se jde s hesly voleb sněmovních. "Čapák” je malá firma. Počítám, že rozsudek v této kauze tak týden před prezidentskými volbami bude označen za „kampáň”.


Co nám do amerických rozměrů schází je po prohraných volbách tyto označit za vyhrané a na důkaz podpory mas, poslat pár desítek tisíc lidí do ulic. Když se tito mimochodem dostanou do parlamentu, tam vytlučou pár oken a den dva si hrají na „vládu lidu”, už je jen třešnička na dortu. Demokracie je vskutku velmi křehký konstrukt, kdy platí, že jsou věci, na kterých se dohodnout máme a věci na kterých se dohadovat nemáme. Nemůže být úplně všechno na světě popsáno. Asi bychom si neměli nechat vnutit poměry, kdy z důvodu právní ochrany” bude na sedáku každé židle trvale umístěn text "zadek položte sem”.


Co když i Demokraté budou "gasovat" ?


Zmíněný Bill Maher dále glosuje současnou Ameriku. Mrzí jej, že Demokraté na rozdíl Repulikánů nemají ale žádnou invenci. Například Jo Biden, byť neúřaduje špatně, nemá naprosto žádné souznění s veřejností. Nejsou davy, které by z něj byly v extázi ani nikdo, kdo by jej žádal o podpis fixou na poprsí. Ale Demokraté nikoho takového nemají. Anebo, moment: měli by, ale Barack Obama již dvě období prezidentem byl. Takto to nepůjde. Leda že se do Bílého domu dostal jinak.


Je známo, že když Woodrow Wilson měl mrtvici, tak asi rok a půl řídila zemi jeho manželka a údajně vůbec ne špatně. Jak na to?


No legálně by to šlo. Joe Biden i Barack Obama by se rozvedli se svými manželkami. Nemusí je opustit, stačí úřední rozvod. Pak by se by se Biden a Obama vzali jako gayové. Úředně, podle pravidel. Že ani jeden není gay nehraje přece roli. Obama by se nastěhoval do Bílého domu jako "první dáma”. Nikde přece není napsáno, že to nemůže. Joe Biden by se věnoval nějakým nadacím, u kterých vypadá dobře a Obama by řídil vládu. U toho zas on vypadá dobře. Soudě podle reakce diváků talk show by to mělo bomba úspěch.


V politice to vedle slušnosti chce také invenci a možná i trochu „gasování”. Protože ti, co jej umí, mohou být hnedle o kolo napřed. Abychom se pak nedivili.
23 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page