top of page

Dvaadvacetimiliardové drama

Aktualizováno: 18. 4. 2020

Lidové noviny


Chystá VZP vyšší spoluúčast u zdravotnických prostředků? Ano, ale spíš na zapřenou

Dne s bude sněmovní výbor pro zdravotnictví projednávat zákon o zdravotnických prostředcích. Ty představují širokou paletu věcí od injekční stříkačky po magnetickou rezonanci. Když si spojíme dostupné informace o plánech především největší pojišťovny ohledně regulace úhrad zdravotnických prostředků, mimoděk se přitom vybavují krátké hluboké tóny violoncella ze Spielbergových Čelistí. Hladina je klidná, něco skrývá, avšak nevíme co.


Zákon o zdravotnických prostředcích měl původně dvě části. Tu první, technickou, výbor pro zdravotnictví propustí do druhého čtení hladce. Její vlastní sestra – tedy úhradová půlka zákona – byla v únoru stažena z Poslanecké sněmovny. Od té doby doutnají spekulace o tom, jak bude zákon nově regulovat úhrady zdravotnických prostředků za bratru 22 miliard korun ročně. A to už jsou zajímavé peníze.


Neviditelná regulace


Aby bylo co řešit, musí se nejdříve vytvořit problém. Periodicky se objevuje nesmyslné tvrzení, že zdravotnické prostředky nejsou regulovány vůbec. Doopravdy? Mají regulovanou obchodní přirážku. Do číselníku VZP – což je předpoklad úhrady – vstupují za léta mnohokrát změněným volatilním procesem, který každému následujícímu srovnatelnému výrobku přisuzuje nižší úhradu než předešlým zařazeným. Zákon o veřejném zdravotním pojištění obsahuje preskripční, množstevní či finanční omezení – v tomto případě prostředků předepisovaných v ambulantní péči. Zdravotnické prostředky v ústavní péči jsou předmětem veřejných soutěží. V neposlední řadě podléhají regulaci objemu péče, při které jsou předepisovány.


Výdaje na zdravotnické prostředky ve vyspělých zemích, ke kterým se počítáme, jsou zhruba mezi 5,5 až osmi procenty všech výdajů na zdravotnictví. Tento podíl je vcelku ustálený. Odráží skutečnost, že moderní medicínu bez zdravotnických prostředků poskytovat nelze. U nás to je kolem sedmi procent s klesající tendencí.


Jaké nové modely regulací úhrad se objevují? Zajímavým folklorem byl návrh z dílny VZP, který se z jara diskutoval na ministerstvu zdravotnictví, že by se mohlo plně hradit třeba nejlevnějších 30, 40 či 50 procent současného trhu se zdravotnickými prostředky. Zbytek zlevní, bude s doplatkem anebo vůbec. Ale nápadů a modelů je více. Kupříkladu, využití slevových soutěží a pozitivních listů již nyní používají u léčivých přípravků. Podle jejího náměstka, VZP usiluje o jejich uzákonění. Zaznělo na semináři ve sněmovně 14. července.

Hluboké tóny z Čelistí nabývají na intenzitě, když si dáme do časového sledu stanoviska největší pojišťovny na toto téma. V říjnu 2012 VZP ještě vítala, že by úhrady byly řešeny podle skupin srovnatelných výrobků (kategorií) cestou ministerské vyhlášky. Tedy alespoň podzákonné normy, když už ne zákona, jak žádá Ústavní soud. VZP se v letech 2011 až 2013 podílela na kultivaci dnešních úhradových pravidel (tzv. kategorizaci). Kategorizace už v její původní podobě představovala úspory ve srovnání se současným stavem. 30. ledna 2014 však VZP popřela celou svou dvouletou aktivitu na kategorizaci s odkazem, že to bude znamenat miliardu navíc. Z jaké analýzy vycházela, nikdo nikdy neviděl. V článku v časopisu Euro 23 .června prezentuje VZP mimo jiné svoje stanoviska o tom, že v zákoně má být pouze obecně definovaný nárok pacienta(!), v ten samý den na schůzce s nově ustanovenou pacientskou radou VZP deklaruje pojišťovna, že nic nechystá. Zástupci pacientů se mají zeptat přímo ministerstva.


Velkoobjemoví distributoři


Folklorní návrhy – jak hradit dolních 30 procent dnešního trhu, tak slevové soutěže – směřují k tomu, aby se jako dodavatelé zdravotnických prostředků uplatnily firmy s vysokými objemy, extrémně nízkými náklady a nízkou přidanou hodnotou. Bude méně zdravotnických prostředků na výběr pro předepisující lékaře i pacienty. Byť je odvážné podsouvat někomu úmysl. Očekávané dopady lze však odhadnout směle. Bude to znamenat přeskládání dodavatelského prostředí od současného stavu směrem k velkoobjemovým distributorům. Souvislost s momentálně otevíranou širokopásmovou spoluprací s Čínou si už bystrý čtenář doplní sám.


Situace pro ČSSD není jednoduchá. Když zrušila poplatky, které lidem až tolik nevadily, bude muset dobře vysvětlovat, proč schvaluje změny, které povedou k dalšímu navyšování spoluúčasti pacientů. Pro ANO je sice mantrou „úspora na všech stranách“, avšak šetření na pacientech před volbami také moc netáhne.

Každopádně to vypadá, že do voleb bude klid. Hluboké smyčce zmlknou av nastalém tichu bude možné krájet napětí, co zase přijde a odkud. Bude se psát další díl detektivky.


Miroslav Palát, prezident CzechMed

0 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page