top of page

Už jste spolu dědili?

Po volbách přichází to těžší: čas řešení a toho, jak je prodat. Za rohem číhají populisté


Lidové noviny 4.listopadu 2021Když on je tak hezký. I takové bývají argumenty voličů populistů. O to větší pozor na chyby si pak musejí dávat standardní politici. Mečiar a jeho volička.

FOTO ČTK


 

Právník při schůzce obchodních partnerů, kteří potřebovali zúřadovat vcelku nespornou transakci a tvrdili navzájem o sobě, jací jsou přátelé, položil otázku: Už jste spolu dědili? Nedědili? Tak to se ještě neznáte.“


Ještě nová vláda ani nezačala a již bude čelit výzvě, jak v programovém prohlášení zkombinovat hrušky s jablky tak, aby s tím zúčastnění uměli žít. Určitě budou některé části programu působit jako Schrödingerova kočka, která může být v krabici živá i mrtvá. Ještě se s reformami ani nezačalo, už jsou tu hlasy, že studentům a důchodcům budou chybět slevy na jízdném.


Musíme si počkat, zda se nové koalici podaří nejen oslovit racionálním programem, ale tentokrát i prodat líbivou řečí. Láska prý totiž prochází žaludkem. A voličský hlas zase peněženkou, strachem a sympatiemi. A všemi třemi zcela iracionálně.


Na margo peněz: volby se vyhrávají a prohrávají pár hesly vytrženými z kontextu. Sociálním demokratům bylo letos varování před privatizací zdravotnictví k ničemu. Přičemž v roce 2008 pouhých 30 korun za návštěvu u lékaře přineslo oranžové tsunami. Nikdo nikdy nevysvětlil, k čemu ty poplatky byly. Mimochodem, byly k výpadku příjmů poskytovalů péče při nastavování diferencovaného zdravotního pojištění. Nikdo se to veřejnosti nepokusil srozumitelně podat a pak už bylo pozdě.


Na margo strachu: pár dní po volbách a migranti nikde. Samozřejmě, ani tu nikdy nebyli. Ale nahánění strachu z nich způsobilo, že kdo má všech pět pohromadě, nepůjde do veřejného prostoru s otázkou, co s lidmi, které máme na humnech Evropy pouze proto, že jejich domov již nestojí, jiný nemají a venku je nebezpečno. Anebo co s tím, že naše ekonomika potřebuje více pracovních sil, než se jich tu stihne narodit. Tito lidé také budou muset odněkud imigrovat, protože zde uplatní lépe svoje řemeslo nebo vzdělání. V neposlední řadě i protože tu je hodně práce, o kterou domácí obyvatelé nemají zájem.


Prázdné peněženky a strach


Nakonec sympatie. To je mocná čarodějka. Knížka s vlastnoručním podpisem premiéra je vzácný artefakt a podat si s ním ruku, když je na náměstí šarmantní, je mocný zážitek. Konflikty zájmů, vyšetřování, možná 15 tisíc zbytečně zemřelých, nějaké offshory. Prosím vás, to je všechno tam někde šum v rádiu. Nelze zapomenout na údiv nad tím, jak v 90. letech mohl někdo rozumný volit Vladimíra Mečiara, který vedl zemi plnou parou do izolace. Většinový volič Mečiara (dosaďme si kohokoli z naší současnosti) mezinárodní souvislosti nedohlédne. Pokud ano, jsou mu jedno. Jedna starší kamarádka citovala kdysi svou stejně starou kolegyni ze Slovenska, která na otázku, proč volí Mečiara, odpověděla odzbrojujícím: „Keď on je taký pekný.“


Na volební mapě Německa to vypadá, že se tam hlasuje podle zeměpisné šířky. Někde od Falcka na jih to je černé, v barvě CDU/CSU. Na sever červené podle SPD. Pouze Sasko a Durynsko je modré kvůli AfD. To jsou asi takové německé „Sudety“, kde si dost lidí myslí, že výdobytky moderní doby je nějak minuly.


Naše země je volbami rozdělena spíš na větší a menší ostrovy než zeměpisnými souřadnicemi. Nepůjde jenom o to, přinést racionální řešení. Bude dost záležet na tom, jak zdejší volební vítězové osloví i naše vnější a vnitřní Sudety. Zda nabídnou řešení zejícím peněženkám, domnělým nebo reálným strachům a zda si tam získají sympatie. Jinak tito občané příště svěří svoje problémy třeba někomu, kdo varuje před neexistujícími migranty, vyzývá k vystoupení z EU, odmítá očkování, ale jinak je fajn chlapík, co hezky mluví.


Koaliční partneři spolu ještě nedědili. Teď právě začínají. Tak uvidíme, jak se s tím poperou.


MIROSLAV PALÁT

lékař a prezident CzechMed29 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page