top of page

Zrušili koně

Aktualizováno: 24. 11. 2022

Federace moderního pětiboje zrušila jeho jezdeckou část

 

„Zrušili koně, už jen v Chuchli závodí”, zpívali C&K Vokál před možná padesáti lety. Nyní zrušili koně zas, i z těch závodů.


UIMP, světová federace moderního pětiboje rozhodla 13.listopadu, že z místo jízdy na koni přes překážky – parkur – bude pátou disciplínou překážková dráha absolvovaná přímo atletem. Něco ve stylu americký válečník Ninja.


Na loňských Olympijských hrách v Tokiu došlo právě ve finálové disciplíně k tomuto incidentu: německá adeptka na olympijské zlato Annike Schleuová si neporozuměla se svým vylosovaným koněm jménem Saint Boy. Ten opakovaně odmítal skákat a vůbec nechat se vést. Frustrace rostla na straně koně i jezdkyně. Došlo i na bičík i na úder rukou trenérky, když se Saint Boy s Annike octl u ohrady. Celý incident se odehrál v přímém přenosu pár metrů od kamery, trenérku diskvalifikovali a z her vyhodili.


Dopadlo to, jak jen dopadnout mohlo. Pokud kůň jednou onervózní, jakýkoli neklid na straně jezdce už věci nepřidá. Po mnohých dalších chybách Annike Schleuová i Saint Boy svou jízdu dokončili, avšak sen o jakékoli medaili se rozplynul.


Moderní pětiboj učinil olympijský sportem již Pierre de Coubertain před 110 lety. Svou všestranností je olympijské myšlence možná blíž než některá vysoce specializovaná klání.

Zatímco “antický” pětiboj obsahoval skok daleký, hod oštěpem, hod diskem, běh a zápas, součástí toho “moderního” je střelba, šerm, jezdectví, plavání a přespolní běh. Jinými slovy, disciplíny všestrannosti, které byli doménou důstojníků a vojáků z povolání v roce 2012, kdy byl na olympijských hrách zařazen poprvé.


Ponecháme-li pravidla ostatních disciplín bokem, na jezdecké části, parkurovém skákání, je zajímavé, že koně připravuje pořadatel a závodník má na seznámení s koněm 20 minut a pět zkušebních skoků. I ten, který nemá o jezdectví potuchy, musí smeknout před mistrovstvím, po tak krátké přípravě s koněm, kterého nikdy neviděl, absolvovat špičkový sportovní výkon. Že se to občas nepovede, by mohla vyprávět nejen nešťastnice z Tokia, ale i český olympijský vítěz David Svoboda z Londýna v roce 2012. Čtyři roky předtím v Pekingu pohřbil svoje medailové naděje pádem z koně, se kterým si tak úplně neporozuměl.


Nechce se až věřit, že kvůli jednomu nepovedenému incidentu z Tokijské olympiády je zapotřebí amputovat celou jezdeckou větev moderního pětiboje.


Po svém mezinárodním sněmu 13.listopadu 2022 představitelé UIMP okvětili své vyjádření hodně korporátním ptydepe, “První den on-line sjezdu se konal velmi, velmi demokratickým způsobem, velmi otevřeně mnoho států mluvilo vášnivě k projednávaným věcem”. Budí to podezření, že chtěli více skrýt než objasnit.


Australský pětibojař Alex Watson (ročník 1958, olympionik a manažer tohoto sportu na OH v Sydney v roce 2000) kritizoval UIMP za zcela nedostatečnou konzultaci s vůdčími osobnostmi sportu při tak vážné věci, jako nahrazení jezdectví v programu pětiboje. Usiloval o to, aby při mezičasem proběhlém sněmu UIMP více národních svazů se úmyslům UIMP postavilo na odpor. Na druhé straně se proneslo, že UIMP některým národním svazům vyhrožoval, že pokud nepodpoří jeho kroky, odkloní mezinárodní podniky z příslušné země.


Pětibojaři, jejich elita – olympionici, se obrátili na Mezinárodní olympijský výbor (IOC) o intervenci. Načež nastala výměna horké brambory. UIMP obvinil IOC z toho, že první požadoval odstranění jezdectví z moderního pětiboje. IOC to vyloučil a naopak žádal UIMP, aby předložil návrh, který by odpovídal požadavkům na zařazení na olympijské hry: “Je to výzva nejen k tomu, aby moderní pětiboj zůstal aktuálním i v současnosti, ale také aby rozšířil svůj trh, zlepšil marketing, snížil náklady a současně zvýšil výnosy. Je to výzva, se kterou se utkává mnoho olympijských sportů”.


Aby to mezi UIMP a IOC nebylo tak jednoduché, současným místopředsedou UIMP je Juan Antonio Samaranch jr. Ano, syn předsedy IOC, který završil své dlouholeté působení v Barceloně v roce 1992. Junior se netají svými aspiracemi na budoucí vedení IOC.

Kritici již nějakou dobu upozorňují na to, že moderní pětiboj není dost „moderní” pro současné sportovní konzumenty, a že sporty se musí svým programem více přizpůsobit vysílacím schématům.


To je něco s čím se současné letité vedení UIMP neumí vypořádat. Jak vyplynulo z uniklých zápisů, již v roce 2016 se pracovalo na spolupráci s International Barrier Races, skupina reprezentující klání ve stylu “americký válečník Ninja”. Nešťastný incident z Tokia je pouze aktuální zástěrkou.


Klaus Schormann vede UIMP posledních od roku 1993 (!) a je dnes nejdéle sloužícím předsedou v čele mezi všemi olympijskými sporty. Moderní pětiboj v současnosti usiluje spíš o přežití než vavříny. Stejně tak jeho předseda. Proběhlý sněm před několika dny také schválil omezení mandátu členů předsednictva i předsedy na 12 let. Není jasné, kdy se začíná počítat.


Jádro pudla je v penězích. Jak pestrý a všestranně náročný sport vměstnat do současných vysílacích schémat. To jediné určuje, kolik diváků přitáhne a jak se ocení reklamní čas. Jak známo, okno pozornosti moderního diváka se spíš zkracuje a jiný program je vzdálen pouhé stisknutí tlačítka na ovladači. To je celé.


Na programu olympijských her v Paříži 2024 je moderní pětiboj zatím v původním formátu. Na hrách 2028 v Los Angeles zatím není vůbec. Jestli bude, záleží, jak marketingoví mágové uváží ke klasickým disciplínám – šermu, běhu, střelbě a plavání – ještě přifařit přeskakování mezi pohyblivými čalouněnými překážkami. Je také otázkou, kolik ze současných pětibojařů bude na tuto taškařici zvědavo.


Pro fanoušky moderního pětiboje je podstatné a smutné pouze jedno: zrušili koně.

16 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page